Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Bramy przemysłowe

W jaki sposób mogę rozblokować siłownik, aby ręcznie otworzyć / zamknąć bramę?

Odpowiedź: W większości przypadków potrzeba rozblokowania siłownika wynika z tego, że uszkodziło się sterowanie bramy (centrala lub siłownik) albo nie ma zasilania. Producenci napędów przemysłowych montują w siłownikach przekładnię łańcuchową za pomocą której można ręcznie otworzyć bramę.

W zależności od konstrukcji siłownika procedura rozblokowania może wyglądać różnie, zazwyczaj mamy do czynienia z poniższym rozwiązaniem.

Fig.4_SK.jpg

Odblokowanie ręczne napędu

 

Lekko pociągnąć do oporu za czerwony uchwyt, aby przełączyć na tryb ręczny. Napięcie sterujące zostaje wyłączone i nie ma możliwości elektrycznej obsługi bramy.

Otworzyć lub zamknąć bramę przy pomocy łańcucha.

Ponowne załączenie napędu

 

Lekko pociągnąć do oporu za zielony uchwyt, aby przełączyć na tryb pracy silnika. Napięcie sterujące zostaje przywrócone i bramę można obsługiwać elektrycznie.

Prosimy ręcznie nie uruchamiać bramy dłużej niż jest to konieczne oraz nie zostawiać bramy bez nadzoru do czasu zablokowania napędu.

 

Nigdy nie należy stawać pod otwartą bramą.

Jeśli siłownik nie posiada czerwonego ani zielonego uchwytu (np. siłowniki firmy Hormann), najprawdopodobniej wystarczy użyć samego łańcucha (sterowanie elektryczne jest odłączane automatycznie w momencie wyczucia siły ciągnącej łańcuch).

Mam sterowanie przemysłowe GfA (TS970, TS971, itp.) i wyświetla się błąd F 3.1. Co mogę zrobić?

Odpowiedź: Można spróbować rozblokować napęd (Patrz pytanie: W jaki sposób mogę rozblokować siłownik, aby ręcznie otworzyć/zamknąć bramę?) i łańcuchem spowodować ruch bramy w takim kierunku, aby była ona częściowo otwarta. Następnie zablokować napęd. Za pomocą sterowania elektrycznego sprawdzić czy brama dojeżdża prawidłowo do pozycji zamknięcia i otwarcia. Jeśli błąd nie zniknie należy wezwać serwis.

Mam sterowanie przemysłowe GfA (TS970, TS971, itp.) i wyświetla się błąd F 1.2. Co mogę zrobić?

Odpowiedź: Może to oznaczać awarię, która wymaga wymiany niektórych elementów bramy, takich jak linki czy mikrowyłącznik. Nasi serwisanci posiadają tego typu części i w krótkim czasie mogą przywrócić sprawność bramy.

Mam sterowanie przemysłowe Hormann (np. A445, A460), brama nie działa, a centrala pokazuje błąd nr 02. Co mogę zrobić?

Odpowiedź: Można sprawdzić czy nie ma oznak uszkodzenia przewodu spiralnego, który łączy centralę z puszką na bramie. Jeśli przewód wydaje się być nie uszkodzony, jest jeszcze kilka miejsc w których mogła nastąpić usterka. Wymagają one jednak interwencji serwisu posiadającego odpowiednie uprawnienia.